PRZYPRAWY SIŁA NATURY

Przyprawy od stuleci znajdują swoje miejsce w kuchniach całego świata, przede wszystkim ze względu na wyjątkowy smak, który nadają nawet najprostszym potrawom. Sprawiają, że posiłek jest nie tylko smaczny, ale i łatwiej strawny. 

Oprócz właściwości smakowych posiadają też silne właściwości trawienno – lecznicze.
Przyprawy odpowiednio przygotowane i zastosowane są równie silnym lekarstwem jak te  farmakologiczne, a dzięki temu lepszym, gdyż nie wyniszczają organizmu. Wiele z przypraw ma szczególnie dużą moc działania, poniżej wymienimy kilka z nich, które stosujemy na co dzień w naszej kuchni jako dodatek do obiadu czy deseru.

Cynamon: gra istotną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi, jest to szczególnie ważne dla diabetyków i odchudzających się. Badania udowodniły, że codzienne przyjmowanie większej ilości cynamonu pomaga zredukować poziom glukozy, trójglicerydów złego cholesterolu przy cukrzycy typu II.

Kurkuma: jej wesoły żółty kolor pochodzi od substancji zwanej kurkuminą, która zwalcza komórki rakowe, pomaga przy redukcji nadwagi i leczeniu chorób metabolicznych. Naukowcy wytworzyli z kurkuminy nową molekułę zwaną CNB-001, która pomaga chronić i przywracać funkcjonalność komórkom mózgu uszkodzonym przez wylew.

Imbir: zawiera ponad 50 różnych antyoksydantów! Pomaga na krążenie i problemy trawienne. Imbir pomocny jest w leczeniu zatruć pokarmowych, obniża cholesterol, pomaga chorym na zapalenie stawów i cukrzycę, ma działanie przeciwzapalne.

Gorczyca: zawarty w niej związek AITC znany jest ze swoich właściwości antyrakowych. Występuje on również w chrzanie i wasabi. Badania wykazały, że AITC spowolnił wzrost komórek raka pęcherza moczowego 33%.

Goździki: Bogate w antyoksydanty, przez wieki używane w leczeniu bólu zębów i dziąseł. Pomocne przy przeziębieniach i alergiach. Olejek goździkowy jest używany jako czynnik antyseptyczny w naturalnych płynach do płukania jamy ustnej.

I jeszcze wiele innych przypraw, które kryją w sobie wewnętrzną moc uzdrawiania.

Z przypraw można robić nieskończoną liczbę i rodzajów maści oraz past na różne dolegliwości zdrowotne np. migreny, wysypki, kontuzje itd.
Szczególnym specyfikiem jest ZŁOTE MLEKO, które ma wiele efektów i zastosowań. Działa anty-nowotworowo, wzmacniająco, przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie. Z dodatkiem korzenia imbiru ma działanie rozgrzewające i jest genialne na wszelkie przeziębienia czy wychłodzenie organizmu. Złote mleko jest idealne nie tylko na infekcje, ale również działa wspomagająco na wzmocnienie organizmu, poprawę samopoczucia oraz… nastroju!

Prostym i szczególnie łatwym do przygotowania na co dzień są herbatki ziołowe np. z imbiru czy kozieradki. Picie ziołowych herbatek może pomóc nam walczyć z niektórymi dolegliwościami. Wspomagają odchudzanie, koją nerwy, walczą z bólami i wzdęciami. Warto korzystać z tej skarbnicy natury. Ludzie zazwyczaj dzielą się na tych w ogóle nie pijący ziółek i tych stosujących herbatki na co dzień. Nie powinniśmy popadać w przesadę i pamiętać, że nadmiar nie jest wskazany w żadnej dziedzinie.
Na wszelkie wzdęcia i niestrawności idealne są masale, czyli mieszanki ziół, które mogą być dodawane do zjadanych na co dzień potraw. Zwykle służy do przyprawiania mięs i innych pikantnych dań, ale można jej też używać do aromatyzowania napojów: kawy, herbaty, czekolady i kakao. Mieszankę powinno się dodawać do potraw pod koniec gotowania, a do napojów kilka minut po zalaniu wrzątkiem. Pod wpływem temperatury przyprawy tracą część swoich właściwości smakowych i leczniczych.

Szczegółowych przepisów i właściwości specyfików z przypraw można zgłębić na warsztatach odbywających się w naszym gabinecie!!!

Serdecznie zapraszamy!!!

Śledźcie naszą stronę i nasz profil na facebooku:https://www.facebook.com/GabinetZdrowie/

Dodaj komentarz