Nasi nauczyciele

SWAMI SIVANANDA (1887 – 1963)

Życie Swamiego Sivanandy było promiennym przykładem służby dla ludzkości, zarówno w czasie kiedy był lekarzem, jak i później gdy jako mędrzęc i dziwanmukta, który wyrzekł się świata. Służyć wszystkim, kochać wszystkich, przebywać z ludźmi i widzieć Boga we wszystkich stworzeniach – to były idee, których uczył i według których żył. Urodzony

8 września 1887 roku, w wybitnej rodzinie w Tamil Nadu, Południowe Indie, przejawiał duchowe zainteresowania już jako młody chłopiec. Mimo że kochał zabawę i był psotny, był także kochający i wielkoduszny. Miał naturalną zdrolność do życia poświeconego nauce i praktyce Vedanty. Do tego posiadał wrodzony zapał służenia wszystkim i wrodzone poczucie jedności ze wszystkim. Mimo że urodził się w ortodoksyjnej rodzinie, jego pobożność była równoważona nadzwyczajną otwartością umysłu i braku uprzedzeń. Nawet w młodym wieku, jego siłą napędową była służba ludzkości. Dlatego został lekarzem. Przez wiele lat służył biednym w Malezji. Wydawał także czasopismo poświecone zdrowiu i pisał obszernie na wiele tematów dotyczących tego zagadnienia, ale poczuł, że to było niewystarczające. Było to Boskie zrządzenie i błogosławieństwo Boże, że ten lekarz ciała i umysłu zrezygnował ze swojej kariery i zaczął życie pełne wyrzeczń. Wrócił do Indii i przez rok wędrował, zanim osiedlił się w Rishikesh (Himalaje) w 1924 roku. Tam wykonywał intensywną ascezę. Młody człowiek znalazł swojego guru, Swamiego Vishwanandę, został inicjowany w sannjasę i przyjął imię Swami Sivananda Saraswati.

Przez następne siedem lat Swami Sivananda spędzał większość swojego czasu w medytacji. Mimo to, nawet w tym czasie służył chorym w małej klinice medycznej, którą założył. Powoli zaczęli gromadzić się wokół niego uczniowie. Od wczesnych lat 1930 roku, Swami Sivananda brał udział w częstych i długich podróżach po Indiach i Sri Lance, poruszając serca i dusze tysięcy swoim duchowym magnetyzmem, silnym, dynamicznym głosem i wielkim darem wymowy.

Gdziekolwiek poszedł, prowadził sankirtan (śpiewanie), wygłaszał wykłady i uczył ludzi jak być silnym i zdrowym, praktykując asany Jogi, pranajamy w kriach. Przede wszystkim, nawoływał swoich słuchaczy do ciagłego dążenia do rozwoju duchowego.

W tym czasie w Rishikesh zaczęła gromadzić się rosnąca liczba uczniów i wokół powstał ashram. Ze swoją nieograniczoną dobrodusznością, duchem służby, oddaniem i swoim stałym dobrym humorem, Swami Sivananda stanowił najwyższy przykład dla swoich ucznów. W 1932 roku założył Sivananda Ashram; 1936 powstało Divine Life Society (Stowarzyszenie Boskiego Zycia). Yoga Forest Academy została zorganizowana w 1948 roku. Jego celem było szerzenie duchowej nauki i szkolenie ludzi w zakresie Jogi i Vedanty.

Nauki Swamiego Sivanandy syntetyzowały podstawowe doktryny wszystkich religii, łącząc wszystkie ścieżki Jogi w jedną – Jogę Syntezy. To podsumował słowami: „Słysz, Kochaj, Dawaj, Oczyszczaj, Medytuj, Realizuj.” Jego życie było wyróżniającym się przykładem ideału bezinteresownej służby, Karma Jogi. Dla Swamiego Sivanandy każda praca była święta, żadne zadanie nie było zbyt podrzędne. Niestrudzenie szukał możliwości służenia lub pomagania innym, nigdy nie odwlekając czegoś, co trzeba było wykonać.

Swami Sivananda jest autorem ponad dwustu książek, które szerzą jego przsłanie miłości i służby. Miał uczniów na całym świecie, należących do wszystkich narodowości, religii i wyznań. Swami Sivananda wstapił w Mahasamadhi (opuścił swoje ciało fizyczne) 14 lipca 1963 roku.

SWAMI VISHNU – DEVANANDA (1927-1993)

Bliski uczeń Swamiego Sivanandy, Swami Vishnu-Devananda urodził się w Kerali, Południowe Indie, 31 grudnia 1927 roku. Po krótkiej karierze w armii, „przypadkowo” dowiedział się o naukach Swamiego Sivanady, dzięki kopii Sadhana Tattwa (Duchowe Instrukcje), które zaczynały się od słów „Uncja praktyki jest warta tyle, co tony teorii. Praktykuj Jogę, religię i filozofię w codziennym życiu i osiągnij samorealizację”. Tak wielkie wywarło to na nim wrażenie, że pojechał do Rishikesh by poznać swojego Mistrza. Tam doznał głębokiego doświadczenia, które zmieniło jego życie. Miało to miejsce na schodach Ashramu, prowadzących nad Ganges, Swami Sivananda wchodził po schodach i zgodnie ze zwyczajem, ludzi kłaniali się świętemu. Młody oficer armii (którym potem miał zostać Swamim Vishnu-devanandą) nie chciał schylić głowy przed kimkolwiek. Dlatego też schował się w przejściu, tak żeby nikt go nie wiedział. Po chwili niespodziewanie pojawił się swami Sivananda i pokłonił się przed tym młodym aroganckim mężczyzną. To była wspaniała lekcja pokory, pierwsza lekcja dana Swamiemu Vishnu-devanandzie przez swojego guru. Swamiji wstąpił do Ashramu Sivanandy w Rishikesh w 1947 roku, mając 20 lat. Rozpoczął życie jako sannjasin (stał się mnichem) i został mianowany piewszym profesorem Hatha Yogi w Sivananda Yoga Forest Academy. Tam szkolił tysiące uczniów, zarówno z Indii jak i z Zachodu. W tym samym czasie kontynuował swoja własną praktykę, opanowując trudne, zaawansowane techniki Hatha Jogi. Kiedy zapytano go, jak opanował te starożytne praktyki, które w dużym stopniu zapomniane były we współczesnym świecie, Swamiji odpowiadał: „Mój Mistrz dotknął mnie i oworzył oko intuicji. Cała ta wiedza powróciła do mnie z poprzednich żyć”. Przez 10 lat żył i pracował pod bespośrednim przewodnictwem swojego Mistrza. W 1957 roku, Swami sivanada wysłał Swamiegoji na Zachód, aby szerzył starożytne nauki Jogi. Ze słowami „Ludzie czekają”.

Swami Vishnu-devananda podróżował po Północnej Ameryce nauczając Jogi i obserwując zachodni styl życia. Następnego roku Swami Vishnu-devavanda założył pierwsze Sivananda Joga Vedanta Centrum w Montrealu. Pierwszy Obóz Jogi odbył się w 1961 roku, w domku letniskowym jednego z uczniów. Dla Swamiego było to zadziwiające, gdy widział ludzi zachodu ze wszystkimi materialnymi wygodami, z których skłonni byli zrezygnować, aby spać na podłodze i brać zimny prysznic.

W lutym Swamiji przyjechał do obecnej siedziby Yoga Camp w Val Morin, Quebek. Mimo, że był tam wtedy gęsty las, on intuicyjnie wiedział, że to było właściwe miejsce. Tego samego lata otworzono Sivananda Ashram Yoga Camp. Od tego czasu Ashram powiększył swoje granice i wyposażenie. Ashram jest położony nad 300 akrach zalesionego terenu w pięknych Górach Laurentiańskich. Ten obszar jest pokryty setkami czystych jezior, powierze jest tam świeże, chłodne i zanieczyszczone – oczyszcone przez zielone lasy. To schronienie spokoju i ciszy. Wiele lat medytacji, śpiewania i duchowej praktyki dały Obozowi silną duchową wibrację. Od skromnego projektu z kilkoma małymi chatkami i namiotami, Sivanada Ashrama Joga Camp niesamowicie się rozrósł. Obecnie budynki to kilka swiątyń, Joga Hall, dom dla gości, kuchnia, jadalnia, budynki biurowe, basen i sauna. Odwiedzający i mieszkańcy doświadczają spokojnej duchowej atmosfery, która sprzyja życiu w Jogicznej dyscyplinie i służbie.

W 1967 roku Swami Vishnu-devanada założył Sivanada Ashram Yoga Retreat w Nassau, Bahamy. Panuje tam spokojna i pogodna atmosfera, zdrowa, odświeżająca zmiana tempa życia. Joga Retreat jesp położone na czterech akrach tropikalnego piękna światowej sławy Rajskiej Wyspy; któtka przeprawa łódką do Nassau. U podnóży Kalifornijskich Gór Sierra, gdzie spokojne tereny tulą się do gór, został założony najcichszy Sivanada Ashram, Vrindavan Joga Farm. Jest on otoczony kołyszącymi się wzgórzami, lasami dębowymi i sosnowymi i czystymi strumieniami. Jest tu 60 aktrów spokoju i samotności gdzie odgłosy natury koją ciało i umysł.

Czwarty Ashram, w Woodborne, Nowy Jork, położony jest niedaleko Nowego Jorku. Widok jest niezrównany, z bujnymi zielonymi wzgórzami i obfitością nietkniętej naturalnej fauny i flory. Swami nazwał to miejsce Sivananda Yoga Retreat Colony w nadziei, że któregoś dnia rozwinie się w kolonię ludzi, którzy chcieliby żyć, wychowywać swoje rodziny w Jogicznym środowisku.

W 1978 roku Swamiji zainaugurował Sivananda Yoga Vedanta Dhanwanthari Ashram w Neyyar Dam, niedaleko Thiruvanthanpurm, Kerala, Południowe Indie. Ashram leży na 10 akrach tropikalnego bogactwa u cichego podnoża Gór Sahyadri.

Mały, bardzo piękny Himalajski Ashram zwany Sivananda Kutir załozony został tuż poza Uttar Kashi. Położony jest na brzegu Gangesu i miał być miejscem Jala-samadhi Swamiego. Pracując niestrudzenie Swami Vishnu-devavanda próbował wpajać silne i praktyczne zrozuminie Jogi i Vedanty ludziom, którzy do niego przychodzili. Jego uczniowie jeździli do wielu miast i państw by obudzić innych na te starożytne prawdy. Swamiji uczył syntezy Jogi, zaprojektowanej tak, by działała na wszystkich aspektach osobowości.

Autor przez długo będącej bestsellerem książki The Complete Illustrated Book of Yoga, Swami Vishnu-devananda był uważny za światowy autorytet w dziedzinie Hatha i Radża Jogi. Jego inne książki to: Meditation and Mantras, A Commentary on the Hatha Joga Pradipika, i Karma and Desease.

Pewnego dnia Swami Vashnu-devananda miał wizję podczas medytacji w Yoga Retreat w Nassau. „Widział” ludzi biegnących w przerażeniu przed wielką kulą ognia. Mimo że nie mógł od razu zrozumieć tej wrażliwej wizji, wiedział z przyszłego doświadczenia, że cokolwiek widział w formie objawienia prędzej założył organizację T.W.O. (True World Order, Prawdziwy Początek Świata), której celem jest propagowanie pokoju na świecie i zrozumienia. Czuł potrzebę szkolenia przyszłych przywódców i odpowiedzialnych obywateli świata w jogicznej dyscyplinie. Prawdziwe braterstwo i pokój mogą istnieć jedynie, gdy istnieją silni, samokontrolujący się przywódcy, którzy posiadają wewnętrzną świadomość pokoju. Ta praca jest cały czas kontynuowana. Co roku odbywaja się konferencje i sympozja w Ashramach Sivanandy na całym świecie, przyciagając ludzką uwagę na kwestię pokoju, jak również dostarczając praktycznych i filozoficznych technik znajdywania pokoju. Swami Vishnu-devananda osiągniął Mahasamadhi 9 listopada 1993 roku. Jego ciało zostało umieszczone w Gangesie w Sivandan Kutir niedaleko Uttar Kashi, to nazywa sie Jala-samadhi.