Refleksologia stóp

Refleksologia, czyli masaż stóp

Refleksologia to nie tylko subtelna sztuka i fascynująca nauka, ale także niezwykle skuteczna forma terapeutycznego masażu stóp – jedna z podstawowych form medycyny alternatywnej. To nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania fizjologiczne i neurologiczne. To sztuka, ponieważ skuteczność zabiegów zależy w głównej mierze od zręczności terapeuty, umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy i jego współpracy z pacjentem.

Refleksologia czyli…

Refleksoterapia to forma medycyny naturalnej, należy do niej akupresura, a także refleksologia stóp. Stanowi holistyczną metodę leczenia i jako taka wymaga traktowania człowieka jako niepodzielną całość, obejmując ciało, umysł i ducha. Refleksoterapeuci, których celem jest doprowadzenie organizmu do stanu równowagi, nie wyodrębniają choroby i nie leczą jej objawowo. Nie skupiają się też na stwarzającym problemy narządzie czy układzie, ale rozważają zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu.

Komu może pomóc refleksoterapia stóp? Metoda nikogo nie dyskryminuje. Zastosowanie jej daje korzystne efekty w przypadku wszystkich ludzi, niezależnie od płci i wieku. Terapia  reflektoryczna nie może spowodować szkodliwych efektów ubocznych.

Pomimo tego szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na zakrzepicę (masaż może bowiem poruszyć skrzep) oraz cukrzycę, zwłaszcza jeśli przyjmują zastrzyki z insuliny (istnieje możliwość uaktywnienia trzustki, co jest zresztą pozytywnym efektem terapii, prowadzącym do zmniejszenia ilości podawanej choremu insuliny). Inne ograniczenia w stosowaniu refleksoterapii związane są z reakcją pacjenta na masaż i właściwą dla każdego barierą bólu. Czasami do zrównoważenia funkcji życiowych organizmu wystarczy kilka zaledwie sesji terapeutycznych w ciągu roku, w stanach poważniejszych i przewlekłych – kilka serii zabiegowych. Bardzo dobre wyniki osiąga się w procesie leczenia dzieci, które są naturalnie odprężone i wrażliwe – ich organizmy są bardziej podatne na stymulację.

Stopy stanowią łącznik z całym światem naszego wewnętrznego organizmu. Posiadają na swojej płaszczyźnie tak zwane receptory i tworzą mapę ciała. Poprzez uciskanie w odpowiednich miejscach na stopach możemy wpłynąć pozytywnie na proces leczenia się konkretnych narządów.
Może nam pomóc w zasadzie w sferze każdego układu: kostnego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, limfatycznego, oddechowego, trawiennego. Działanie refleksologii może być tylko dobrodziejstwem, szczególnie w dzisiejszych „chorobotwórczych” czasach, w których zapominamy co jest dla nas największym skarbem – nasze ZDROWIE.

ZAPRASZAMY DO NAS NA REFLEKSOLOGIE STÓP !