Kurkuma – lek na „wszystkie” dolegliwości

Przywykliśmy do wykorzystania w kuchni przypraw korzennych, ponieważ dają one potrawie niepowtarzalny smak i zapach.

Kurkuma – to rodzaj imbiru, rośnie dziko w Indiach i jest uprawiana w Kambodży, Chinach, na Sri Lance, na wyspach Haiti, Madagaskarze, w Japonii jest suplementem diety podczas chorób wątroby. Z korzeniem kurkumy można gotować smaczne i zdrowe pikantne potrawy.

Medycyna wschodnia przypisuje wiele właściwości leczniczych kurkumie i jest ona również uniwersalna: może być stosowana przez dorosłych, dzieci oraz osoby starsze,

Kurkuma może być dodawana do prawie wszystkich potraw: do mięsa, warzyw, ryb, produktów morskich, sosów, ryżu, wyrobów cukierniczych. Kupować kurkumę najlepiej na rynku tam, gdzie sprzedają przyprawy.

Kurkuma zawiera: fosfor, wapń, żelazo, jod, witaminy, B2, B3, C, K, olejki eteryczne, które zawierają pewne typy terpenów i pełnią funkcję naturalnych przeciwutleniaczy, regeneruje i chroni organizm z różnych guzów.

ZASTOSOWANIE KURKUMY:

Przeziębienie. Zażycie kurkumy w proszku rozpuszczonej w 0,5 szklanki mleka, może złagodzić bóle głowy, poprawia odkrztuszanie, zmniejsza objawy przeziębienia np. kaszlu. Jest też możliwe stosowanie kurkumy do płukania nosa i gardła 0,5 łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczka soli wsypujemy do pół litra ciepłej wody.

Aby oczyścić organizm na wiosnę i jesienią można użyć kurkumy w proszku. Aby to zrobić w ciągu 20 dni rano na pusty żołądek bierzemy 0,5 łyżeczki kurkumy z wodą.

Stłuczenia, skręcenia, zapalenie stawów: kurkuma może być stosowana jako kompres jeśli wymieszamy kurkumę w proszku z miodem.

W cukrzycy w celu zmniejszenia poziomu cukru we krwi, zaleca się przyjmować kurkumę.

Choroby alergiczne. Korzystanie z kurkumy pomoże pozbyć się objawów astmy i pokrzywki, jeśli na co dzień dodamy ją do diety. Ponadto, możliwe jest, aby pozbyć się duszności w ataku astmy, jeśli w pół szklanki mleka rozpuścimy 0,5 łyżeczki kurkumy w proszku.

Zapalne choroby oczu. Jest konieczne, aby przygotować wywar 1 łyżeczka kurkumy i 1 szklanki wody. Mieszanina powinna gotować się na wolnym ogniu, aż objętość zmniejszy się o połowę, chłodzimy. Używamy do zakropleniu w oczy 1-2 kropli 2-3 razy dziennie, leczenie z kurkumą szybko pomaga pozbyć się stanu zapalnego.

Do leczenia otarć, ran, otarć i oparzeń. Proszek kurkumy ma właściwości antyseptyczne, pomaga zatrzymać krwawienie, jeśli stosuje się do zranionego obszaru skóry, wspomaga szybkie gojenie.

Dobry kosmetyk– Kurkuma znacznie poprawia teksturę skóry, nadając jej gładkość i elastyczność, zmniejsza stan zapalny. Maskę należy gotować w proporcji 1 łyżeczka kurkumy 1 łyżka płatków owsianych z niewielką ilością wody. Nałożyć na twarz i trzymać przez 20 minut, spłukać ciepłą wodą. Kurkuma pomaga poprawić krążenie krwi, eliminuje toksyny, łagodzi stany zapalne, odżywia skórę w witaminy, stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.

W przypadku chorób dziąseł czy ich krwawienia może pomóc płukanie roztworem: 1 łyżeczka kurkumy rozpuszczona w szklance wody, łagodzi on stany zapalne i zmniejszenie krwawienia.

Zatrucie chemikaliami: Zalecane codzienne dodawanie do żywności kurkumy w proszku – to dobre dla pozbycia się toksyn z organizmu.

Niedokrwistość: ¼ łyżeczką kurkumy w proszku z miodem, codziennie rano na czczo: będzie dostarczać organizmowi wystarczającej ilości żelaza. Kurkuma jest doskonała, aby szybko pozbyć się anemii.

Bielactwo można przygotować do leczenia olej. Wziąć 250 gramów kurkumy rozpuszczonej w 4 litrach wody, pozostawić na noc. Rano mieszaninę postawić na ogniu i gotować aż będzie pół. Dodać 300 ml oleju musztardowego, dalej odparowywać, aż cała ciecz odparuje. Otrzymany olej przechowywać w ciemnej butelce i używać do stosowania na białych plamach na skórze, 2 razy dziennie. Leczenie trwa kilka miesięcy.

Współczesne badania naukowe potwierdzają przydatność kurkumy. Nauka udowodniła, że:

 -Kurkuma zmniejsza tworzenie się skrzepów krwi, co ma zdolność do rozrzedzenia krwi.

-Kurkuma uniemożliwia tworzenie się blaszek miażdżycowych.

-Kurkuma zapobiega chorobie Alzheimera – hamuje proces „zanikania” mózgu, co zmniejsza tworzenie się włókien amyloidowych, które stanowią tak zwane płytki choroby Alzheimera.

-W laboratorium, okazało się, iż kurkumina zmniejsza tworzenie komórek białaczki – nowotworu komórek krwi.

-Chorzy z toczniem rumieniowatym, kurkuma zmniejsza białka w moczu.

-Marskość wątroby, kurkuma zmniejsza stan zapalny komórek wątrobowych.

-Kurkuma pomaga zmniejszyć stan zapalny w żołądku i jelitach, chyba że są one spowodowane przez bakterię Helicobacter pylori. Jest to bakteria jest przyczyną wrzodów żołądka nowotworu przewodu pokarmowego                                                                                                        

-Kurkuma jest naturalnie występującym antybiotykiem, ale nie niszczy wątroby, nie szkodzi przewodowi pokarmowego, to sprawia, że nie można przyzwyczaić się do leczenia kurkumą.

Dodaj komentarz