Historia hirudoterapii

Historia używania pijawek w celach leczniczych ma ponad dwa tysiące lat. Informacje na temat ich używania do celów leczniczych znajdują się w świętych księgach różnych religii – w Biblii i Koranie. Ten mały krwiopijca ratował od wysokiego ciśnienia krwi, bólu głowy i innych dolegliwości egipskich faraonów.


Legenda głosi, że egipska królowa Kleopatra mogła zajść w ciążę tylko przez pijawki. Urodzenie spadkobiercy Juliusza Cezara było sprawą honoru, ale ani najlepszy egipski uczony, ani ludowe lekarstwo nie uratowało królowej przed niepłodnością. Zrozpaczona wysłuchała rady nieznanego doktora Klemensa, który polecił jej, by użyła pijawki. W ciągu zaledwie kilku sesji królowa poczuła, że spodziewa się dziecka. W dowód wdzięczności za ten czyn obraz pijawek pojawił się na ścianach grobowców egipskich faraonów.


Przodkiem metody terapeutycznej, zwanej hirudoterapią, jest grecki poeta Nikandrom z Kolofonu (Nikandros), który w II wieku p.n.e. wraz ze stosowaniem ukąszeń węży i owadów, po raz pierwszy opisał korzystne właściwości pijawki. Nazwa metody pochodzi od łacińskiego słowa Hirudina, co oznacza „pijawka”. Pierwsze techniki hirudoterapii zostały opisane przez Galen (130-200) i Avicenium (980-1037).

W średniowieczu w Europie leczenie pijawek stało się oficjalnie uznaną metodą i zyskało ogromną popularność. Pijawki sprzedawano wszędzie, lekarze przepisywali je dosłownie na wszystkie choroby, a czasami przypisywali nie do pomyślenia „dawki” – do 200 pijawek na sesję! Takie nadużywanie leczenia bardzo zaszkodziło reputacji pijawek, a ich skuteczność zaczęła być kwestionowana.
Jednak hirudoterapia osiągnęła szczyt pod koniec XVIII – XIX na początku wieku. Przy pomocy pijawek leczono prawie każdą chorobę, co doprowadziło do powstania hodowli pijawek w wielu krajach europejskich. Hirudoterapia najpopularniejsza stała się we Francji, która później zaczęła eksportować pijawki do Anglii. Z zapisów Napoleona wiadomo, że tylko sześć milionów pijawek zostało przywiezionych z Węgier w ciągu roku w celu leczenia żołnierzy jego armii.

W Rosji terapia pijawkami stała się bardzo popularna dzięki znakomitym lekarzom Pirogova, Mudrova, Zakharin. N.I. Pirogov (1816-1881) uogólniając obserwacje praktyki wojskowej w okresie wojny krymskiej i wyprawy kaukaskiej zauważył: „Użyłem od 100 do 200 pijawek. Nawet w prostych złamaniach.” G.A. Zakharin (1829-1987) podczas swojej 45-letniej pracy praktycznej wykorzystywał pijawki do różnych chorób, w tym do leczenia rodziny królewskiej. W swoim wykładzie GA. Zakharin opowiedział o przypadku, kiedy jeden pacjent krwawił przez kilka dni i żadnym lekiem nie dało się zatrzymać krwotoku (krwawienie z nosa było spowodowane zakłóceniem cyklu miesiączkowego). Jednak krew natychmiast przestała lecieć, gdy tylko dostarczono pijawki.


Poławianie pijawek w Europie osiągnęło takie rozmiary, że wkrótce liczba tych cennych stworzeń w przyrodzie znacznie zmalała. Stawy, niegdyś rojące się od pijawek, zostały opróżnione. Następnie europejscy przedsiębiorcy zaczęli wynajmować całe ziemie w Rosji, łapać pijawki i wysyłać je za granicę. Eksport pijawek przyniósł roczny dochód w wysokości ponad 6 milionów rubli w srebrze, co jest dość porównywalne z eksportem zboża. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że krowa może być kupiona za jedyne 3 ruble, staje się jasne, jaki zasięg osiągnął handel pijawkami.

W 1850 r. Władze rosyjskie położyły kres wyławianiu pijawek, zakazując ich połowów i wywozu, i wydały dekret o tworzeniu specjalnych szkółek do hodowli pijawek.
Pierwsza hodowla pijawek pojawiła się w Moskwie na początku XIX wieku. Wyhodowano w niej około 700 tysięcy pijawek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród lekarzy, ale także wśród osób o innych specjalnościach. Nawet fryzjerzy i sklepikarze trzymali pijawki we własnych zakładach i, jeśli to konieczne, przekazywali je potrzebującym. Oczywiście każdy szanujący się lekarz zawsze nosił ze sobą słoik pijawek. W tamtych czasach „uwalnianie złej krwi” oznaczało uśmierzanie bólu i cierpienia, odmładzanie ciała i wprowadzanie do niego świeżej energii. Dlatego upuszczanie krwi uważano za jedyną korzyść żywego uzdrowiciela. Na początku XIX wieku w Rosji używano około 30 milionów pijawek rocznie. Nie było ani jednej apteki, gdzie nie można było kupić pijawek.
Wraz z rozwojem nauki i przemysłu medycznego stopniowo zaczęły zanikać potrzeby na pijawki. Pojawiły się silne leki, antybiotyki, pozwalające szybko niszczyć bakterie, radzić sobie z infekcjami. Dlatego na początku XX wieku, po Rewolucji Październikowej, zainteresowanie hirudoterapią znacznie osłabło.
Zainteresowanie pijawkami rozgorzało z nową energią dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Zostało to znacznie ułatwione przez pojawienie się nowych, wcześniej nieznanych danych naukowych, pokazując, że efekt pijawek nie ogranicza się do jednego upuszczania krwi. Odkrycie w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawki lekarskiej zawierającej ponad 15 substancji biologicznie czynnych o wyjątkowym działaniu leczniczym wywołało furorę w świecie medycyny. Naukowcy wciąż nie są w stanie sztucznie uzyskać takich naturalnych związków. Setki milionów dolarów przeznacza się na pracę w USA, Izraelu i Anglii, ale nawet przy pomocy inżynierii genetycznej ten problem nie został jeszcze rozwiązany.
Obecnie metody hirudoterapii stosowane są nie tylko w medycynie ludowej, ale także w oficjalnej medycynie. Lekarze w Ameryce i Europie aktywnie używają pijawek w praktyce okulistycznej i chirurgii plastycznej, a chińscy lekarze leczą miażdżycę za pomocą hirudotherapii. W Rosji pijawki są stosowane w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom, głównie niezakaźnym. Lekarze stosują terapię pijawek wraz z fitoterapią i refleksologią.

W naszych gabinetach, również stosujemy zabiegi hirudoterapii w leczeniu kompleksowym wraz z m.in. masażami leczniczymi, akupunkturą oraz refleksologią. Leczenie te przynosi niesamowity rezultaty w połączeniu z odpowiednią dietą i suplementacją ziołami. W naszych gabinetach w Warszawie i Ostrołęce zajmujemy się leczeniem chorób każdego układu ciała i serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami w celu zapytania o daną dolegliwość, ponieważ spis chorób w których pomagamy jest bardzo szeroki. Kilka przykładów wyleczonych przez nas dolegliwości można zobaczyć w zakładce: Wyleczone przypadki.
Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów!

Dodaj komentarz