Główne pozycje w Jodze

Yoga ASANY

Dwanaście podstawowych asan, w oparciu o które zbudowane są wszystkie sesje jogi:

Sirsasana

Stanie na głowie uważa się za „króla” 84,000 znanych asan. Korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację i układ krążenia.

Sarvangasana

Świeca, uważana jest za matkę wszystkich asan, stymuluje tarczycę i reguluje jej działanie, przeciwdziała zastojowi krwi w kończynach dolnych i przez to żylakom. Jest skutecznym antidotum przy stanach letargu i depresji.

Halasana

Pozycja pługa wyprowadza napięcie z kości krzyżowej, wzmacnia plecy i ramiona. Rozciąga cały kręgosłup.

Matsyasana

Pozycja ryby jest kontrasaną do świecy i wykonuje się ją bezpośrednio po niej. Otwiera klatkę piersiową, powiększa powierzchnię płuc i pomaga przy astmie. Uspakaja wzburzone emocje i redukuje stres.

Paschimottanasana

Skłon do przodu w pozycji siedzącej masuje wszystkie narządy wewnętrzne, reguluje ich działanie i przez to wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Pozycja rozciąga wszystkie mięśnie tyłu ciała i tonizuje pracę układu nerwowego.

Bhujangasana

Pozycja kobry pomaga przy bólach dolnego odcinka kręgosłupa, rwie kulszowej, lumbago i korzonkach. Podnosi ciepłotę ciała i rozciąga mięśnie gładkie pleców.

Dhanurasana

Pozycja łuku jest szczególnie zalecana przy dolegliwościach żołądkowych, zaparciach i zgadze. Wpływa uspakajająco na cały organizm.

Salabhasana

Pozycja świerszcza podnosi ciepłotę ciała i wspomaga ogień trawienny. Wzmacnia ramiona i barki, otwiera klatkę piersiową i poprawia ruchomość odcinka krzyżowego kręgosłupa.

Ardha Mastyendrasana

Półskręt kręgosłupa przyspiesza tętno, stymuluje wydzielanie glukozy przez wątrobę i pomaga oczyszczać ciało z toksyn. Pozycja ta wzmaga produkcję płynu maziowego i usprawnia pracę całego kręgosłupa.

Kakasana

Pozycja kruka nie tylko wzmacnia mięśnie rąk, barków i nadgarstków, ale przede wszystkim rozwija umiejętność koncentracji a także wprowadza fizyczną jak i mentalna równowagę.

Padahasthasana 

Skłon w pozycji stojącej orzeźwia cały układ nerwowy i rozciąga tył ciała, a zwłaszcza mięśnie ud. Koryguje nierówności w długości nóg wynikające ze złamania itp.

Trikonasana

Pozycja trójkąta odżywia układ nerwowy i organy wewnętrzne. Dzięki niej ciało staje się lżejsze i sprawniejsze gdy ją regularnie wykonujemy.

Dodaj komentarz