Terapia i oczyszczanie

Oczyszczanie wewnętrzne – Antah – śodhana

Oczyszczanie wewnętrzne to usuwanie braku równowagi bioenergii przy pomocy normalizującego oczyszczania konstytucji fizycznej (samśodhana) i łagodzenie bioenergii poprzez stosowanie terapii lekowych, specjalnych diet i rozwiązań uwzględniających przez wiedzę o życiu (samśamana). Przypomonamy, że Joga i Ajurweda rozwijały się razem jako nauki o życiu i zdrowiu, mają dużo wspólnego, ale również się różnią. W dannym artykule będziemy omawiać oczyszczanie wewnętrzne według Ajurwedy.

Pańczkarman 

Terapia zwana pańczkarmanem jest najpopularniejszą metodą samśodany i zajmuje czołowe miejsce w literaturze klasycznej, w dziełach Czaraki, Suśtruty, Wagbhaty, oraz innych autorów. Jeszcze przez kilkudziesięciu laty pańczkarman praktykowany był jedynie w południowych Indiach i zapomnianoby o nim, gdyby nie fakt, że zaskakujące efekty lecznicze skierowały uwagę świata medycznego na tę formę terapii. Obecnie terapia ta odzyskała należne jej miejsce na wszystkich uczelniach medycznych w Indiach i cieszy się międzynarodową renomą.

Pańczkarman uważany jest za niezależny system terapeutyczny, ponieważzawiera takie śriodki, jak upust krwi (rakta moksza) – zabieg zaliczany właściwie do chirurgii, a także kuracje napotne i olejowe, które należą do oczyszczania zewnętrznego. Suśruta dzieli samśodhanakarmana na trzy grupy:

1.Zabieg wstępny (purwakarman)

Przygotowuje pacjenta do następującego po nim zabiegu zasadniczego, ponieważ każdy rodzaj fizjologicznego oczyszczenia wymaga od pacjenta dużej siły i energii. Celem tego przygotowania jest również wprawienie w ruch substancji toksycznych, które nagromadziły się gdzieś w organizmie i przetransportowanie ich do takiego miejsca, skąd mogą zostać wydalone w procesie oczyszczenia przez naturalne otwory ciała. Zabieg wstepny dzieli się na trzy grupy: przyspieszenie trawienia, kurację olejową i kurację napotną.

2.Zabieg główny (pradhanakarman)

Składa się z 5 różnych kuracji oczyszczających, które powodują wydalenie z organizmu zaburzonych energii, nagromadzonych toksyn i produktów odpadu. Są to: powodowanie wymiotów, opróżnienie jelit sprowokowane środkami przeczyszczającymi, terapia błon śluzowych nosa, lewatywy i upust krwi. Nazwa pańczakarman (5 operacji) wywodzi się od tych pięciu terapii.

3.Zabieg uzupełniający (pasthatkarman)

Wzależności od celu terapii oraz reakcji pacjenta na zabieg główny stosuje się także rozmaite zabiegi uzupełniające. Należą do nich: odpowiednio dobrana dieta, środki odmładzające i wzmacniające oraz terapie uspokajające.

 Oczyszczanie

Według ajurwedy przyczyną wszystkich chorób jest „ama” czyli substancja powstająca z niestrawionego do końca jedzenia. Ajurwedy uważa iż długowieczność i zdrowie zależą od „agni” – ognia trawiennego. Od „agni” zależy również inteligencja, zdolność pojmowania, rozumienia i postrzegania. Jeśli ogień trawienny zostaje osłabiony składniki pokarmowe nie są trawione i przyswajane. Gromadzą się w jelicie grubym, zmieniając się w cuchnąca lepką mazię, która przywiera do jelit i innych kanałów. Przechodzi ona różnorakie procesy chemiczne przetwarzając się w toksyny, które zostają wchłonięte do krwi i wchodzą do całego systemu krążenia. Osadzają się w miejscach, w danym momencie najbardziej osłabionych.

Najważniejszym procesem w ajurwedzie jest oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Składa się on z wielu zabiegów ale podstawowe to odpowiednia dieta i masaże.

Jak sprawdzić czy w naszym ciele znajduje się „ama” ?

Oto objawy jej występowania:

– matowa skóra i oczy

– obłożony język, nieprzyjemny smak w ustach

– przykry zapach z ust

– słabe trawienie, chroniczne zaparcia lub biegunka

– utrata apetytu

– bóle stawów

Aby pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn możemy zastosować dietę oczyszczającą polegającą na jedzeniu warzyw gotowanych na parze i ryżu basmati, z przyprawami rozgrzewającymi. Potrawę jemy co dwie godziny popijając ciepła wodą. Taką dietę stosujemy od 10 do 14 dni. Można zastosować dietę trwającą 5 dni, przez pierwsze 2 dni jemy tylko owoce (mogą być gotowane lub pieczone) pijemy soki owocowe i herbaty ziołowe, przez 3 dni jemy tylko warzywa (pieczone, duszone, gotowane) pijemy soki warzywne. Bardzo ważne jest aby w trakcie trwania diety, wypróżniać się codziennie rano. Przy zaparciach bardzo pomaga picie ciepłej wody samej lub z sokiem z cytryny i szczyptą soli.

W trakcie diety należy masować całe ciało ciepłym olejem sezamowym(na zimno tłoczonym). Masaż taki nie tylko wygładza skórę i relaksuje całe ciało ale pomaga usunąć nagromadzone toksyny. Olej sezamowy ma właściwości oczyszczające i przeciw bólowe. Masaż olejem sezamowym uznawany jest za najstarszy zabieg na świecie. Według ajurwedy każdy kto chce zachować długowieczność i zdrowie powinien codziennie masować ciało olejem sezamowym. Masaż taki wzmacnia odporność całego organizmu.

Masaż wykonujemy rano lub popołudniu (nie późnym wieczorem). Zaczynamy od głowy (możemy zastosowacćspecjalny olej do włosów np. Olej Amla) masujemy dokładnie całą głowę, czoło, twarz, uszy i za uszami. Wszystkie stawy masujemy okrągłymi ruchami, kości długie podłużnymi ruchami.

Bardzo dokładnie masujemy stopy i podeszwy stóp. Po takim masażu wskazane jest położyć się w pozycji „martwe ciało” czyli całkowity relaks i przez 5 minut skupić się tylko na oddechu. Pozwoli to na oczyszczenie na wszystkich poziomach, fizycznym, emocjonalnym i duchowym.

Bardzo istotne jest aby po zakończeniu diety stosować ajurwedyjskie zasady zapobiegające powstawaniu toksyn w organizmie

1. W miarę możliwości posiłki należy spożywać o określonych porach. Najbardziej obfity posiłek powinno się spożywać w południe, gdy słońce jest najwyżej. To czas Pitta, czyli czas największych możliwości trawiennych każdego człowieka. Po lekkim posiłku należy odczekać trzy godziny, zanim zacznie się jeść ponownie, po obfitym pięć godzin. Jedzenie o stałych porach, bez podjadania miedzy posiłkami, pozwala zachować spokój umysłu.

2. Jedzenie powinno być spożywane w miłej i sympatycznej atmosferze.

3. Bardzo ważne jest w jaki sposób łączymy potrawy. Ryż i zboża są dobrym dodatkiem do warzyw. Przetwory mleczne, takie jak ser, jogurt, maślanka, dobrze pasują do warzyw i zboża, ale świeżego mleka nie należy łączyć z warzywami. Należy unikać łączenia warzyw z surowymi owocami. Owoce najlepiej jeść jako oddzielny posiłek.

4. Unikaj również łączenia owoców kwaśnych ze słodkimi, czy mleka kwaśnego z produktami ze sfermentowanego mleka.

5. Złotą zasadą ajurwedy jest to, aby w jednej trzeciej napełnić żołądek pokarmem stałym, w jednej trzeciej płynnym, a jedna trzecia pozostawić wolną. Dla procesu trawienia bardzo ważne jest dokładne przeżuwanie pokarmu.

6. Jedz tylko wtedy kiedy jesteś głodny, pij kiedy jesteś spragniony.

Przepis na oczyszczenie:

10 g imbiru sproszkowanego

10 g kminu indyjskiego(rzymskiego) sproszkowanego

10 g kolendry sproszkowanej

20 g suchej mięty sproszkowanej

20 g fenkułu sproszkowanego

Wszystko to razem mieszamy, z tej mieszanki zażywamy jedną łyżeczkę od herbaty 3 x dziennie po posiłku. Doskonale oczyszcza organizm z ama.